Neden Eğitim?

İşitme engelli çocuklar diğer engel gruplarına nazaran, yaşıtlarıyla erken tanı, erken cihazlandırma ve erken eğitimle aynı seviyede olabilirler.

İşitme engelli çocuklar normal çocuklarla aynı gelişim evrelerinden geçerler, hayatlarına normal bireyler olarak devam edebilirler. Bunu bize sağlayan en önemli etken; erken ve doğru eğitim ve ailenin sürece doğru ve aktif şekilde katılmasıdır. Bilinenin aksine işitme engelli çocuğun ailesi aslında çocuklarının öğretmenidir. İşitme engelliler öğretmenleri, çocuk gelişim uzmanları ve okul öncesi öğretmenleri, aile için yönlendirici ve bilgilendirici kılavuzu ünvanını taşır. Çocuğun en önemli tek ve doğru öğretmeni ailesidir.

Aile; süreci kontrol eden, çocuğuyla iletişimde olan herkesi bilgilendiren ve doğru yönlendiren kişidir. Aile çocuğunu ne kadar iyi gözlemlerse, nerede nasıl tepki verdiklerini kavrarsa, onunla iletişime geçme yöntemlerini belirlemiş olur, aile gözlemledikleri hakkında öğretmeniyle konuşur ve birlikte sürece ilişkin kararlar alırlar.

Öğretmen çocuğu sadece ders esnasında gördüğü ve gözlemlediği için ailenin ona vereceği her bilgi, çocuğun tutumlarına ilişkin her olay öğretmenin süreç hakkındaki fikirlerini etkiler. Çocuğun şımarık, sinirli, kavgacı, duygusal, içe kapanık halleri, böyle ruhsal değişikliklere hangi zamanda girdiği ve girdiklerinde ailenin çocuğa gösterdiği tepkiler aileyle konuşulur ve tartılışılır.

Örneğin çocuk istediği bir oyuncağın ona alınmaması durumunda, ağlama krizlerine giriyorsa, anneye vurma ve bağırma davranışları gösteriyorsa bu kesinlikle engelin vermiş olduğu bir durum değildir. Ailenin çocuk üzerindeki tutumudur çünkü yaygın olarak ta bilindiği gibi işitme engelli çocukların aileleri çocuklarının her dediğini yapmakta, onları hiçbir konuda sıkmamakta ve her konuda son sözü söyleyenin çocuk olacağını ona hissettirmektedirler.

Çocuklar da istedikleri bir şey yapılmadığında ağlama krizlerine girerek, kusarak, kendilerini yerden yere atarak ailelerini pes ettirmekte ve eninde sonunda dediklerini yaptırmaktadırlar çünkü biliyorlardır ki bu durumun sonunda kazanacak kendisi olacak ve istediğine kavuşacaktır.

Eğitim neden önemlidir? çünkü eğitim bize çocuğumuza nasıl davranmamız gerektiğini, onları diğer çocuklardan ayırmayarak kurallarla ve sınırlarla büyütmemizi hatırlatır. Eğitim sadece çocuğun dil ve konuşma üzerine kurulu değildir. Ruhsal farklılıkları da en önemli etkenler arasındadır, çocuklardaki davranış problemleri onların eğitim sürecini fazlasıyla etkilemektedir. Çocuklarınıza kural koyun, yapabileceklerinin sınırı olduğunu bilmelerini sağlayın, istemediği bir durum gerçekleştiğinde ağladığında, sinirlenip size vurduğunda, kararlı olan siz olun ve onun anne babasının sizler olduğunu hatırlayın, çocuk sizin anne babanız olmasın, kuralları çocuk değil siz belirleyin. Benim çocuğum yaşıtları gibi konuşacak mı? Sorunuzun cevabı asıl sizde, siz çocuğunuza normal çocuk gibi davranırsanız kurallar koyup, sınırlılıklarını belirlerseniz,  eğitimlerini hayatınızın bir parçası haline getirip süreci doya doya yaşarsanız, bunun için hiçbir engel gözükmemektedir. Eğitim önemlidir, ama eğitim önce sizden, aileden başlar aile olmazsa dünyanın en kaliteli eğitimini de alsanız çocuğunuza hiçbir şekilde faydalı olamazsınız.